Dnes má každý chytrý telefon a v něm spoustu aplikací. Některé aplikace jsou užitečné nejen pro osobní potřebu, ale i do výuky. Například aplikace na mapování volně dostupných plodů a bylinek v krajině. Hodí se například při výletu do míst, kde to málo známe a netušíme tak, za jakým rohem na nás čekají dary krajiny. Můžeme dokonce založit školní nebo komunitní projekt, kterým se o takových místech vzájemně inspirujeme. V každém případě je vhodné připomínat, že sbíráme s ohledem na přírodu a platnou legislativu.
Aplikace slouží zejména k mapování v krajině volně dostupného ovoce a ořechů. Vznikla v Česku, tedy v zahraničí ji využijeme výjimečně. Nejvíce jsou zmapovaná okolí měst. V blízkosti větších měst jsou stovky bodů, u Prahy tisíce.
Na výletě je ideální filtrovat plody, které právě zrají. Klikneme tedy na Nastavit výběr a úplně dole zvolíme měsíc Kdy zraje. Jste-li například na škole v přírodě, můžete tak dětem ukázat, že obstarat svačinu si mohou nejen v místní samoobsluze, ale třeba i v nedalekém obecním sadě.
Vyzkoušejte kvalitní dřevěné pomůcky a hry, kterými si hravě procvičíte stromy, zvířátka či vazby v krajině.
Vědecká sociální síť iNaturalist slouží především k určování druhů živočichů, rostlin i hub pomocí fotoaparátu telefonu. Aplikace druh určí a z metadat fotografie zjistí, kde se druh nachází. Mapují se tak aktuální areály rozšíření druhů po celé planetě. Stačí v menu aplikace kliknout na Prozkoumat, napsat hledaný druh a v dolní části obrazovky přepnout z mřížkového na mapové zobrazení nálezů.
Pro určování druhů k nevědeckým účelům s dětmi se doporučuje použít sesterskou aplikaci Seek z důvodu nezahlcování vědecké komunity iNaturalist, GDPR dětí a určování bez potřeby uživatelského účtu i internetu.
Aplikaci iNaturalist lze využít právě i k inspiraci, kam se například na méně obvyklou bylinku vydat. Bereme přitom na vědomí, že v daném místě byla bylinka pouze focena, tedy pro její sběr se musíme vydat do lokalit, kde není v soukromém vlastnictví nebo předmětem ochrany. Třeba na mapy.cz (dostupné i jako mobilní aplikace) je ke každému bodu v mapě (dlouze klikneme kamkoliv do mapy) odkaz na parcelu v Katastru nemovitostí, ze kterého zjistíme, zda se například jedná o sad soukromý nebo veřejný.
Turistická mapa na mapy.cz zobrazuje velkoplošná i maloplošná chráněná území včetně drobných Přírodních památek a Přírodních rezervací. Doporučuje se ke sběru upřednostňovat nechráněná území, abyste nemuseli zjišťovat předmět ochrany území nebo se až na místě u informační tabule dočíst, že bylinku, pro kterou jste zdaleka přijeli, zde sbírat nemůžete. V popisu chráněného území je sice odkaz na jeho detailnější popis (drusop.nature.cz), avšak zjištění rozsahu ochrany může být pro laika náročné.
Dále je třeba brát na vědomí seznam zákonem chráněných rostlin, které jsou tak chráněné vždy, ať už rostou v chráněném území či mimo něj.
Víte, že pomocí iNaturalist, Google Lens apod. můžete určovat i mikroskopické organismy? Stačí si vybrat digitální mikroskop vhodný právě pro vaše potřeby. Máme kvalitní vhodné i pro děti.
Máte-li účet Google, snadno si na webu Google Moje mapy vytvoříte vlastní mapu bodů, ploch či tras. Nemusíte tak své objevy sdílet veřejně s celým světem, pouze v rámci třídy, školy či komunity.
Mapování nemusí probíhat jen za účelem sběru darů krajiny, ale také za účelem péče o taková stanoviště. U každého bodu může být kromě popisu stanoviště uveden kontakt na autora, což umožňuje například propojovat stejně laděné obyvatele obce, kteří by se třeba jinak nepoznali.
Toto je jen špička ledovce.
Pro detailní postup a doporučení z praxe se přihlaste na mé vzdělávací akce.
Přejete si podobné články najít přímo ve svém emailu?