EKO3) Elektronické a knižní zdroje ekoinspirace

Ve 3. dílu této řady o environmentálním vzdělávání v ČR se zaměříme na zdroje informací a inspirace. Snadno dostupných zdrojů informací je v dnešní době naštěstí mnoho, o to těžší je však vybrat ty kvalitní. Některé z nich týkající se ekoher a léčivých bylin (znovu)objevíte v tomto článku. I výtečných knih a webů je na krátký článek spousta, proto se zaměřím zejména na důvěryhodné rozcestníky.

Nejčastějším způsobem hledání informací v dnešní době je napsání co nejjednoduššího slovního spojení do Googlu či Seznamu. Jako první se nás však snaží oslovit placené reklamy za účelem něco prodat. Dále nalezneme stránky, které jsou daným vyhledávačem dobře oznámkované, což nutně nemusí souviset s věrohodností jejich obsahu. Kde tedy začít?

Od nejkompetentnějšího

Nejjistější je začít na oficiálních stránkách Ministerstva životního prostředí (dále jen „ministerstvo“) a odtud se dostanete na věrohodné stránky dále. Může být obtížné se na stránkách ministerstva zorientovat, proto je níže vysvětlena přímá cesta ke kýženým informacím. Kromě aktualit týkajících se životního prostředí se na www.mzp.cz v  záhlaví nachází 3 sekce: Ministerstvo, Témata a Kontakty. V sekci Ministerstvo > Pro veřejnost > Publikace a periodika se nachází odkaz Publikace, což je online portál, kde je možné ministerstvem vybrané publikace řadit dle tématu, autora či roku vydání. Dalším rozcestníkem, tentokrát ve formě excelového souboru, je Přehled dostupných učebních pomůcek, programů, informačních materiálů a užitečných odkazů pro využití ve výchově a vzdělávání o změně klimatu a suchu, jako jejím klíčovém projevu v ČR. Naleznete jej v sekci Témata > Environmentální nástroje > Environmentální vzdělávání a poradenství.

Autorem či vydavatelem publikací doporučených ministerstvem je často některé z tuzemských ekocenter. Ekocentra v ČR sdružuje Pavučina – Síť středisek ekologické výchovy, která na své domovské stránce nabízí i mapu jejích 46 členů, a tak lze snadno zjistit, která ekocentra jsou na dosah. Jedním z významných je vzdělávací centrum TEREZA, které na národní úrovni zajišťuje chod hned několika programů: www.ekoskola.cz, www.UcimeSeVenku.cz, www.LesVeSkole.czwww.globe-czech.cz, jehož garantem je NASA. Na webech těchto programů naleznete velké množství kvalitních metodik, pracovních listů a příkladů dobré praxe z konkrétních škol.

Odpady

Pokud máte rádi rušná místa, navštivte www.EnviWeb.cz. Již v roce 1999 jej založil RNDr. Miroslav Kubásek, Ph.D., který stojí za odpadovými projekty jako www.UklidmeCesko.cz, www.KAMsNIM.cz a dalšími. Mnoho inspirace na aktivity s dětmi najdete na TondaObal.cz.

Les a bylinky

Na téma lesa doporučuji malý Adept myslivosti nebo třeba LesniPedagogika.cz. Ilustrovaná kniha zaměřující se na aktivity v lese se jmenuje Slyšíš jak mluví stromy?

Téma léčivých bylin je v Česku hluboce zakořeněno. Mezi naše významné bylináře patřil například Pavel Váňa, který napsal Rady bylináře Pavla – knihu sice tenkou, přesto vhodnou pro začátečníky i pokročilé. Jeho žák, Vladimír Vitásek, napsal Můj život s bylinkami – knihu o více i méně známých léčivých bylinách a houbách. Pro ty, kteří dají přednost zážitkové pedagogice před knihou, dodnes pořádá procházky pro veřejnost, které mohu z vlastní zkušenosti vřele doporučit.

V každém ze svých vzdělávacích programů se souvisejícím zdrojům informací věnuji podrobněji. Na bylinky se zaměřuji v zážitkovém vzdělávacím programu Léčivé byliny a jedlé plevele, na který bych vás tímto rád pozval.

Tagy:

Toto je jen špička ledovce.

Pro detailní postup a doporučení z praxe se přihlaste na mé vzdělávací akce.

Přejete si podobné články najít přímo ve svém emailu?